02-5341 2040, 0918 759 371 info@cosmed.sk kontakty
Úvod > Poradňa > Znamienka

Čo s fibrómom - bledým "znamienkom na stopke"

Dobrý deň, mám také odstávajúce znamienko pod prsníkom. Nie je tmavé, je také svetlé a doslova mi drží len "na vlásku". Včera som si do neho zaškrabla... mám s tým ísť k lekárovi? Zatiaľ nevidím, že by sa diali žiadne zmeny.

Ďakujem, Slávka

 

Dobrý deň, milá Slávka,

podľa Vášho opisu predpokladám, že sa jedná o fibróm. S tými nebývajú zásadné problémy, nemusíte sa obávať.

Čo je fibróm

Fibróm nie je znamienko, je to kožný výrastok, kožná vychlípenina, alebo inak povedané, kúsok kožného väziva, ktorý sa rozhodol vyrásť do výšky. Obvykle je vo farbe okolitej kože, občas býva tmavší. Rastie na tenučkej "stopke". Najčastejšie si fibróm nájdete na krku, v podpazuší, na očných viečkach, alebo pod prsiami. (V podstate tam, kde Vás ich výskyt najviac rozladí.)

Fibrómy sú celkom neškodné, nezvrhávajú sa, akurát zvyknú zavadzať. Hlavný dôvod na odstraňovanie fibrómov je mechanický a estetický - prekážajú Vám v činnosti a nepáčia sa Vám.

Prečo sa Vám fibróm urobil?

Pretože - tak ako množstvo ľudí - naň máte predispozíciu. Fibróm je ďalšia z vecí, za ktorú ďakujeme genetike. Je to bežná záležitosť. Sem-tam vznikne viacero fibrómikov naraz, a ľudia majú pocit, že ich museli od niekoho chytiť, alebo že si ich rozniesli po tele. Toho sa vôbec netreba báť - fibrómy nie sú nákazlivé, ani si ich neroznesiete.

Čo sa líši, je množstvo fibrómov, ktoré Vám vznikne. Niektorí ľudia ich majú zopár, niektorým sa počas života urobí mnoho. Veľa či málo, je najlepšie, keď si fibrómy chodíte dať priebežne odstrániť. Nemusíte ich nechať narásť väčšie, odstránenie je veľmi jednoduché, robíme ho u nás bežne elektrokauterom.

Keď o fibróm zavadíte:

- ak je na tenučkej stopke, môže sa stať, že odpadne aj sám

- priamo k dermatológovi s fibrómom chodiť nemusíte, ak nie je zapálený (to sa stáva, keď si ho ľudia "babrú" a snažia sa ho odstrániť sami).

- zato príďte na lekársku kozmetiku, lebo ak ste si o fibróm zavadili, je zrejmé, že je na mieste, kde Vám prekáža, a bolo by vhodné ho zlikvidovať.

 

Odstrániť fibróm je záležitosť chvíľky, nie je to bolestivé a nezostávajú Vám stopy. Príďte, nech sa nemusíte obávať, že si do fibrómu zasa zavadíte.

Vedeli ste, že Vaša polovička môže mať obavu, že Vám pri pohladení na takom mieste ublíži, a tak ho obchádza? Aj s tým sa mi už ľudia zverili. Preč s fibrómami! Pohladenie si predsa zaslúžite.

 

Objednajte sa na zákrok - TU.

Späť na poradňu >

30% zľava na výplňové implantáty - zväčšenie pier - odstránenie vrások

 

 

Poradňa
  Dnes odpovedá:

  MUDr. Zora 
  Haviarová

Ostanú mi modriny po botoxe? Chcela by som si dať pichnúť botox, ale mám strach. Kamarátka bola v jednom lacnom salóne, kde si to dala robiť. Ale po zákroku jej ostali po vpichnutiach modriny, ktoré boli viditeľné cca týždeň. Bolo to dosť nepríjemné, pretože sa jej všetci pýtali, čo sa jej stalo. Môže sa to stat? Alebo to b...viac