02-5341 2040, 0918 759 371 info@cosmed.sk kontakty
Úvod > Poradňa > Potenie

Potím sa ako pes! Čo s tým?

Mám 40 rokov a tento problém mám už od detstva. Vždy som sa potil, ale tak ako teraz za posledné obdobie ešte nie. Doma sa tiež nepotím nejako moc, ale ako som vonku 5 minút, už sa začnem potiť. Či je zima a či teplo, ale v lete to je fakt už brutálne a lezie mi to na nervy a totálne sa cítim trápne, aj keď to nejako dokážem zakryť. Potím sa pod pazuchami, ale aj na vlhkých rukách a nohách. Z antipersiprantov nezabral ani jeden. Niekedy mám pocit, že sa po nich ešte viacej potím. Na operáciu si netrúfam ísť, bojím sa vedľajších účinkov, takže idem asi vyskúšať ten Dricolor. Stres, problémy so srdcom a pod. mám, ale potím sa aj keď som v kľude, čiže tým to asi tiež nebude. Ak by ste ešte vedeli o niečom, čo by mohlo pomôcť, akokoľvek, dajte prosím vedieť. 

Ďakujem za radu, Miloš

 

Zdravím Vás, Miloš,

nadmerné potenie môže mať viac príčin. Môže byť:

  • vrodené

Nie každý sa potí rovnako, sú ľudia, z ktorých nedostanete kropaj potu ani v lete v štyridsiatkach, a ľudia, ktorí sa Vám spotia po piatich schodoch uprostred zimy. Poznám slečnu, ktorá sa odmalička potí ešte aj pod očami, a ľudia si vždy mysleli, že pri športe plače. Ona sa tým dobre baví, na šport nosí uterák a v lete suché tričko v kabelke :)

  • súčasť ochorení

Zvýšené potenie sa vyskytuje pri niektorých hormonálnych a neurologických ochoreniach, takže ho netreba zanedbať, môže to byť dôležitý príznak.

  • dôsledok psychického napätia

Ako ste aj Vy správne poznamenali, stres a vypätie je jednou z príčin nadmerného potenia.

  • dôsledok životosprávy

Hovorieva sa, že je lepšie spotiť sa od dobrého jedla, ako od práce, ale potenie vyvoláva hlavne nikotín a kofeín. No a potom samozrejme obezita.

Podľa toho, čo píšete, je u vás nadmerné potenie zrejme čiastočne vrodené. Ak sa však ešte zvýšilo, odporúčam Vám poradiť sa s Vaším lekárom. Ten bližšie určí príčinu, a vďaka tomu to potenie dostanete znova pod kontrolu. Ak sa nenájde príčina, zostávajú antiperspiranty, časté umývanie, nosenie vzdušného odevu z prírodných materiálov - najlepšie z čistej bavlny.

 

Potenie a lekárska kozmetika

U nás v Cosmede riešime lokálne potenie v podpazuší a na dlaniach. Do kože aplikujeme presnú dávku botulotoxínu, ktorý preruší spojenie medzi nervami a potnými žľazami, čím zníži ich aktivitu. Jednoducho nedostanú pokyn na potenie. Botulotoxín sa po kúštičkoch odplaví, takže efekt vydrží zhruba 10 až 12 mesiacov, potom je potrebné ho obnoviť.

S pozdravom,

MUDr. Zora Haviarová

 

Objednajte sa na zákrok - TU.

Späť na poradňu >

30% zľava na výplňové implantáty - zväčšenie pier - odstránenie vrások

 

 

Poradňa
  Dnes odpovedá:

  MUDr. Zora 
  Haviarová

Botox alebo mezolift na vrásky? Mám 33 rokov a už je na mojej tvári vidieť vrásky na čele ako aj okolo očí. Chcela som si s tým niečo urobiť ale neviem, čo je viac účinnejšie. Či botox alebo mezolift. Viete mi prosím Vás poradiť? viac