02-5341 2040, 0918 759 371 info@cosmed.sk kontakty
Úvod > Poradňa > Jazvy

Kedy ísť na vyhladenie jaziev po akné?

Dobrý deň, už sa dlho trápim s jazvičkami na lícach po akné. Používam šípkový olej, ktorý mi vzhľad pleti veľmi zlepšil, ale jazvičky ma stále trápia. Chcela by som podstúpiť nejaký zákrok, ktorý by ste mi vy poradili, ale chcem sa opýtať, či sa dá aj teraz v lete ísť na laser alebo peeling, lebo som počula, že v lete to nie je dobré keď je slnko, že by na pleť po zákroku nemalo svietiť slnko.

Ďakujem za odpoveď, Lucia

 

Zdravím Vás, milá Lucia,

Máte pravdu, na pleť by po zákroku na odstránenie jaziev po akné naozaj nemalo svietiť slniečko.

Čo sa deje pod povrchom

Jazvičky po akné sú obvykle vkleslé, voláme ich atrofické. Na ich odstránenie sa najlepšie hodí zákrok ablačným laserom či peeling ovocnými kyselinami, ako ste spomínala už v otázke. Týmito metódami jemne zbrusujeme presne určené tenučké vrstvy pokožky, čo spôsobí, že jazvičky po akné budú čoraz plytšie, až ich úplne vyhladíme (podrobnejšie takýto zákrok popisujeme v tomto článku). Tiež využívame ihličkovú rádiofrekvenciu, ktorou prehrievame vnútorné vrstvy kože tak, aby sme „vybudili“ kolagénové vlákna a stimulovali tvorbu nových, ktoré prispejú k napnutiu a vyhladeniu pokožky.  

Naše zákroky sú už v dnešnej dobe veľmi šetrné ku koži, ale aj tak jej musíme dať šancu sa dokonale zahojiť. Ak by sme vyšli na slniečko, je tu riziko, že by v podráždenej pokožke mohli vzniknúť pigmentácie – škvrny. Ale ďalší problém navyše nikto nepotrebuje, preto všetky zákroky na zbavenie sa jaziev po akné robievame, keď je málo slnka. Vtedy je riziko pigmentácií oveľa menšie.

Ošetrenie proti jazvám po akné tak prirodzene spadá do obdobia zimných mesiacov, a ešte aj vtedy kážeme pacientkám chrániť si pleť opaľovacím krémom s vysokým ochranným UV faktorom. Zákroky proti jazvičkám po akné nerobíme ani u veľmi opálených ľudí – majú v pokožke veľa pigmentu, tak aby nám zle nezreagoval.

Naplánujte si zákrok

Ak sa túžite zbaviť jaziev po akné, určite vám odporúčame toto:

  1. Opálenie z leta nechajte vyblednúť.
  2. Dajte pozor, aby ste pred zákrokom nemali v liečenej oblasti nejakú infekciu - zápal či herpes.
  3. Vydržte a na zákrok sa objednajte zhruba od novembra do marca.
  4. Pripravte sa na minimálne tri mesiace ochrany krémom s UV filtrom.  

Vyzerá to ako veľa času a starostí, ale popravde to ubehne ako voda, vaša pleť vám za zvýšenú starostlivosť poďakuje a výsledné vyhladenie pokožky za to rozhodne stojí.

S pozdravom,

MUDr. Zora Haviarová

 

Objednajte sa na zákrok - TU.

Späť na poradňu >

 

30% zľava na výplňové implantáty - zväčšenie pier - odstránenie vrások

 

 

Poradňa
  Dnes odpovedá:

  MUDr. Zora 
  Haviarová

Svetlé chĺpky na lícach, pere a brade Dobrý deň. Chcela by som sa opýtať na depiláciu svetlých chĺpkov na tvári. Trápia ma svetlé chĺpky na lícach, nad hornou perou a na brade. Prichádza depilácia do úvahy? Ak, áno, čo je potrebné pred zákrokom urobiť? Ďakujem za odpoveď, Soňa    viac