02-5341 2040, 0918 759 371 info@cosmed.sk kontakty
Úvod > Poradňa > Jazvy

Jazvy po ovčích kiahňach nie sú naveky

Dobrý deň. Mám 15 rokov a na tvári mi ostali jazvy v podobe priehlbiniek po ešte dávnych ovčích kiahňach. Vedeli by ste mi poradiť ako ich odstrániť? Najlepšie, ak by to nemusel byť laser. Alebo ak áno, tak koľko by to stálo? Je to bezpečné?

Ďakujem, Lucia

 

Dobrý deň, Lucia,

Uf, všetci sa pamätáme, ako sme sa pri kiahňach nesmeli poškriabať. Aj tak občas nevydalo... Ale našťastie už máme spoľahlivé metódy, ako sa jazvičiek po ovčích kiahňach zbaviť. Je to trošku dlhší proces, ale stojí za to.

Jazvy po ovčích kiahňach

Vyrážky ovčích kiahní nie sú iba povrchová záležitosť, takže jazvičky po nich sú viditeľné aj v dospelosti, pretože sú hlboké. Ich dno zasahuje až do väzivovej vrstvy kože. Tá sa nevie obnovovať a dorásť k povrchu kože, aby sa jamka jazvy vyplnila. A preto otravná vkleslinka pretrváva. Voláme ich atrofické jazvy (viac o typoch jaziev, ktoré vieme vyhladiť, nájdete tu).

Ako ich odstraňujeme

Jazva po kiahni má výrazné a vysoké okraje. Musíme ich teda "zbrúsiť" a splytčiť. Potom potrebujeme spôsobiť, aby dno jazvičky prerástla okolitá pokožka, ktorá je schopná sa deliť a vyplniť jazvu. Najčastejšie sa na to používa ablačný laser, výborný efekt má aj ihličková rádiofrekvencia. Po zákroku istú dobu pretrváva začervenanie a vytvorí sa chrastička. Po jej zahojení zistíte, že je jazva plytšia. Ak treba, tento zákrok sa môže opakovať viackrát. Cena zákroku je 50 € za 10 cm² pokožky.

Obavy z lasera

Laser je z našich metód na jazvy najúčinnejší, pretože jazvu zbrúsi do najväčšej hĺbky. V správnych rukách nie je nebezpečný, hoci občas sa mi stáva, že sa ho klientky obávajú.

Komplikácie samozrejme môžu nastať, ako pri hocijakom oškretí tváre. Mnohým predchádzame - jednak sú tie prístroje dnes omnoho šetrnejšie, ale máme s nimi aj dlhoročnú prax, takže vieme určiť, do akej hĺbky kože laser môžeme pustiť. V prípade infekcie sa podávajú efektívne antibiotické krémy. A pretože v lete je vďaka slniečku riziko porúch pigmentácie, robíme tento zákrok len v zime a na neopálenej tvári.

A odpoveď na Vašu otázku, milá Lucia - áno, ak to robí odborník, je to bezpečné. Pozná kožu, vie, ako lekársky prístroj správne použiť, a ak sa vyskytne komplikácia, vie presne, čo s ňou.

S pozdravom,

MUDr. Zora Haviarová

 

Objednajte sa na zákrok - TU.

Späť na poradňu >

30% zľava na výplňové implantáty - zväčšenie pier - odstránenie vrások

 

 

Poradňa
  Dnes odpovedá:

  MUDr. Zora 
  Haviarová

Čo to znamená, keď ma lekár pošle na odstránenie znamienka? Dobrý deň, ja by som sa chcela opýtať - bola som na vyšetrení znamienok dermatológom. Našiel mi na chrbte jedno znamienko nepravidelného tvaru a poslal ma na odstránenie tohto znamienka chirurgom. Znamená to, že to znamienko môže byť zhubné? Lucia viac